Bursa’nın meşhur yemekleri hem Bursa’lılar hem de Bursa’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler arasında anlatılmakla bitmez bir keyif olarak ifade edilirken; bu yönde kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için değişik mekan ve alternatifler olduğu göze çarpmaktadır.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Bursa tam anlamıyla bir gurme şehri olarak da ifade edilebilmesinin yanında, bölgenin Trakya, Ege ve İç Anadolu’ya olan yakınlığı aynı zamanda şehrin merkezi konumu yanında son yüz yıldır başta Balkanlar olmak üzere şehrin aldığı göç miktarı bu yörelerin lezzet yolculuğunda Bursa’nın da önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır.

Bursa ve yemek dendiğinde ilk belirtilmesi gereken damak lezzeti tartışmasız İskender Kebap olmakla beraber, İskender Kebap yanında;

  • Pideli köfte
  • Cantık
  • Elbasan tava
  • İnegöl köfte
  • Kestane şekeri
  • Tahinli pide
  • Bağdat hurması
  • Süt helvası
  • Kemalpaşa tatlısı

Ön plana çıkan diğer önemli Bursa lezzetleridir.

Bursa coğrafi konumu, kültürel mirası ve tarihi yapısıyla Türkiye’nin en önemli ve gözde şehirlerinden biri olmakla beraber, Uludağ başta olmak üzere turistik mekanlarıyla da oldukça dikkat çekmektedir. Bu özellikleri Bursa’da yaşayanlar ve dışarıdan gelen ziyaretçiler için lezzet duraklarını da oldukça önemli hale getirirken, Bursada ne yenir sorularının da daha sık sorulmasına neden olmaktadır.

İskender Kebap

Bursa dendiğinde yüzyıllardır akla ilk gelen lezzet kesinlikle İskender olmakla beraber Bursa’nın meşhur yemekleri sıralamasında İskender her daim baş köşede oturmaya devam etmektedir. Sadece İskender yemek için Türkiye’nin hemen hemen her ilinden Bursa’ya her mevsim akın eden insan varlığı, Bursa’da İskender yapılan her mekanda İskender için ayrı bir emek verilmesine yol açarken, İskender yanında verilen yoğurt, tereyağ domates ve biber gibi detayların dahi daha özenli seçildiği de görülmektedir. Özel olarak günlük ve taze seçilen etin yanında, etin marine edilişi, yoğurt ve tereyağ seçimi İskender’in özel sırlarından sadece bazılarını oluşturuyor.

Pideli Köfte

Pideli köfte, Bursa lezzetleri arasında İskender’e en yakın lezzet olmakla beraber, İskender için verilen emeklerin aynı şekilde ifa edilmesi anlamına da gelmektedir. Pideli köfte, Bursa’nın meşhur köftesinin İskender pidesi ve sosuyla servis edilerek üzerine tereyağ dökülmesiyle meydana gelen bir lezzet olarak göze çarparken, köftenin lezzet ve asaleti yanında pide ve sos seçimi de Bursa pideli köftenin değişmeyen lezzetinin de anahtarı konumunda bulunuyor.

Kestane Şekeri

Bursa’ya özgü lezzetlerin en önemlilerinden biri olan ve yolu Bursa’dan geçenlerin başvurdukları hediyeliklerin de başında gelen Bursa kestane şekeri aslen Uludağ eteklerindeki kestane ağaçlarından toplanan kestanelerin şekerli şerbette kaynatılarak yapılırken; Kestane şekeri için Kemalpaşa tatlısıyla beraber Bursa’nın en karakteristik tatlısı olduğu da kolaylıkla söylenebilir. Normal ve çikolatalı çeşitleri bulunan kestane şekeri ünü Bursa’dan dünyaya yayılan bir diğer lezzet olarak da nitelendirilmektedir.

Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa tatlısı da aynı İnegöl köfte gibi adını Bursa’nın önemli bir ilçesinden alan ve ünü dünyaya yayılmış bir tatlıdır. Bu küçük ve şerbetli tatlının asıl ismi Mustafa Kemal Paşa peynir tatlısı olmakla beraber, peynirin zaman içerisinde çabuk bozulma özelliği neticesinde tatlıda kullanılan peynir miktarının zamanla en aza çekildiği de gözlemlenmektedir.

Sipariş Vermek İstiyorum!

Siparişiniz için GSM numaranızı bize iletin, en kısa sürede sizinle iletişime geçelim.

KVKK uyarınca bilgileriniz güvendedir. Formu onaylayarak Kullanım ve Gizlilik şartlarını kabul etmiş sayılırsınız.