Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun gözbebeğidir. Tarihe tanıklık etmenin gururu, koca imparatorluğun ilk başkenti olmasının mağrurluğunu taşıyor üzerinde. Camiileri, hanları, türbeleri, tarihi çarşıları ile yıllara meydan okuyor Bursa.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

Ahmet Hamdi Tanpınar “Beş Şehir” adlı kitabında övgüyle bahseder bu köklü şehirden. “Bursa’da ikinci bir zaman daha vardır” der, “Yaşadığımız, gülüp eğlendiğimiz zamandan çok daha başka, derin, takvim ve saatle alakası olmayan yekpare bir zaman…” Tanpınar’ın ne kadar haklı olduğunu Bursa’yı keşfettikçe daha iyi anlıyor insan.

Ulu Yol‘dan içerilere doğru usul usul ilerlerken tarihi camiler ve hanlar sarıyor dört bir yanınızı. Sanki şimdiki zamanla olan bağınız kopuyor ve kendinizi yüzyıllar öncesine seyahat ederken buluyorsunuz. Bursa’da sizi bekleyen elbette sadece tarih değil, doğal güzellikleriyle de görülmeye değer bir şehir Bursa. Yanı başındaki Uludağ yemyeşil etekleriyle selamlıyor sizi. Saitabad Şelalesi buz gibi suyuyla sıcak havalarda en keyifli serinleme mekanları arasında yer alırken Gölyazı Apolyont’un kıyısında huzur dolu vakit geçirmek isteyenleri bekliyor.

Bursa Gezi Rehberi

Bursa gezilecek yerler saymakla bitmez. Tarihini solumak isterseniz Bursa Ulu Cami, Kozahan ve Hanlar Bölgesi, Irgandı Köprüsü, Yeşil Cami ve Külliyesi, Emirsultan Cami ve Külliyesi, Yıldırım Bayezid Cami ve Külliyesi, Tarihi Cumalıkızık Köyü, Muradiye Cami ve Külliyesi, Tarihi İnkaya Çınarı, Murad Hüdavendigar Cami ve Külliyesi, Bursa Müzeleri vb. yerleri mutlaka görmelisiniz.

Deniz havası almak isterseniz rotanızı Güzelyalı ve Mudanya‘ya çevirebilir, Trilye‘nin meşhur Çamlı Kahvesi’nde denize karşı bol köpüklü Türk kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Doğa ile daha fazla iç içe olmak isterseniz Sadağı Kanyonu listenize eklemeniz gereken yeryüzü cennetlerinden biri. Karacabey Longoz Ormanları da dört mevsim ayrı güzellikler sunan Bursa’nın doğal güzellikleri arasında.

Orhan Veli’nin dizelerine hayat veren Gemlik ile MÖ 2500 yılına uzanan zengin bir tarihe sahip İznik; Bursa’ya yolunuzu düşürmek için başlı başına bir sebep. Bu şehirde tarihe de, doğaya da, deniz havasına da doymanız garanti. Doymak demişken Bursa’nın damak çatlatan lezzetlerine de ayrı bir parantez açmak lazım. İskender kebap, pideli köfte, cantık, tahinli pide, Kemalpaşa tatlısı ve Bursa kestanesi tadılması gereken lezzetler.

Hem göze hem mideye hitap eden böyle bir şehir kolay kolay bulamazsınız. Bursa’ya yolunuz düşerse, tüm bu güzellikleri keşfederek deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz.

Sipariş Vermek İstiyorum!

Siparişiniz için GSM numaranızı bize iletin, en kısa sürede sizinle iletişime geçelim.

KVKK uyarınca bilgileriniz güvendedir. Formu onaylayarak Kullanım ve Gizlilik şartlarını kabul etmiş sayılırsınız.